fbtw
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wojciech Fortuna to pierwszy Polak, który zdobył złoty medal podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Dokonał tego w 1972 roku na Okurayamie. Co u niego słychać? 

Mistrz Olimpijski mieszka nie w górach, a na Suwalszczyźnie, gdzie zgromadził liczne pamiątki związane z polskim narciarstwem. Wyjątkowa ekspozycja nosi nazwę ,,od Małysza do Kubackiego" i mieści się w Szelmencie. Jest to malownicza miejscowość w pobliżu Suwałk, w której znajduje się sześć tras narciarskich. 

Zbiory zawierają ciekawe pamiątki z przestrzeni kilkudziesięciu lat: ,,To nie są jakieś medale. Każdy medal z mistrzostw świata w narciarstwie jest w kształcie płatka śniegu. Różnią się tylko kolorami pasków. Tutaj są wszystkie repliki medali polskiego narciarstwa. Od srebra Stanisława Marusarza do złota Dawida Kubackiego. Jak nasi skoczkowie zdobędą kolejne, to jest na nie miejsce. W każdej chwili można też następną szafkę dorobić" - powiedział Wojciech Fortuna.

W ekspozycji tej znajdują się takie przedmioty jak strój  Józefa Łuszczka z Igrzysk Olimpijskich w Lake Placid czy narty Justyny Kowalczyk. Nie brakuje też wielu fotografii, na których widnieją znane i cenione osoby. ,,Tutaj jest Lech Wałęsa z żoną Danutą, Ireną Szewińską i ze mną. Zdjęcie zostało zrobione na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City. A na tej fotografii Ojciec Święty, Jan Paweł II z nartami. Papież rzadko siadał w kolejkę, zwykle na Kasprowy wchodził"-  dodał Fortuna.
 
Oprócz licznie zgromadzonych pamiątek na miejscu możemy podziwiać Aleję Gwiazd Sportu, w której swoje gwiazdy posiadają Zbigniew Bródka, Wojciech Nowicki, Grzegorz Lato, Irena Szewińska, Kamil Stoch, Józef Łuszczek, Walter Steiner, Stanisław Marusarz i Wojciech Fortuna.
Źródło: WP Sportowe Fakty

INNE ARTYKUŁY W TEJ KATEGORII

strefa komunikacji

Newsletter

NEWSletter portalu SkokiExpress.pl to codzienne informacje związane ze skokami narciarskim, które wysyłamy na Państwa adres e-mail! W naszym NEWSletterze znajdą Państwo m.in. zapowiedzi i podsumowania konkursów, wyniki, ciekawostki i wiele innych.

Facebook

-->