fbtw
test

Janne Ahonnen 11 maja obchodził swoje urodziny. Jeden z najlepszych skoczków narciarskich na świecie ma już 43 lata.

Janne Ahonnen to bardzo utytułowany oraz utalentowany fiński skoczek. Kadra fińska na czele z Ahonnenem i Nykanenem odnosiła największe sukcesy. Były skoczek narciarski jest dwukrotnym drużynowym, srebrnym medalistą olimpijskim. Na swoim koncie ma dwa medale Mistrzostw Świata. Fin był także świetnym lotnikiem, posiada siedem medali Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich. Jego rekord życiowy to 233,5 metrów w Planicy 2005 roku. Ahonnen jest dwukrotnym indywidualnym oraz drużynowym Mistrzem Świata Juniorów. Zdobywcą dwóch Kryształowych Kul w sezonach 2003/2004 i 2004/2005, odniósł 36 zwycięstw w konkursach Pucharu Świata. W trakcie kariery stawał 108 razy na pucharowym podium - rekordzista tego cyklu. 43-latek jako jedyny skoczek w historii wygrał pięć edycji Turnieju Czterech Skoczni. W 2000 roku został triumfatorem Letniego Grand Prix. Został odznaczony medalem Hollmenkollen w 2011 roku.

Janne Ahonnen dwukrotnie podejmował decyzję o zakończenie swojej kariery, lecz po przerwie wracał do skoków. W październiku 2018 roku oficjalnie pożegnał się ze skokami i przeszedł na sportową emeryturę. 11 maja Ahonnen obchodził swoje 43 urodziny, więc legendzie skoków marciarskich, życzymy wszystkiego najlepszego.

Źródło: iltalehti.fi
Fotografia: Zbiory własne

INNE ARTYKUŁY W TEJ KATEGORII

strefa komunikacji

Newsletter

NEWSletter portalu SkokiEXRESS.pl to zbiór najważniejszych informacji z danego dnia, które wysyłamy do Państwa na pocztę e-mail. Zachęcamy do zarejestrowania swojego adresu e-mail, aby otrzymywać powiadomienia.

Facebook