fbtw

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniu dzisiejszym urodziny obchodzi Antonin Hajek, były czeski skoczek narciarski. Były reprezentant klubu Dukla Liberec skończył dziś 33 lata.

Urodzony w czeskim Frýdlant skoczek, zaczął przygodę z tym sportem na poziomie międzynarodowym w roku 2002, debiutując na zawodach Pucharu Kontynentalnego w Galio, gdzie zajął 50. miejsce. W Pucharze Kontynentalnym pierwsze punkty zdobył dwa tygodnie później, a dokładniej 23 lutego w Iron Mountain, zajmując dobrą 11 pozycję. Natomiast w Libercu, 2 lata później, zadebiutował w Pucharze Świata. Pierwsze punkty Pucharu Świata zdobył kolejny rok później, a dokładniej w Sapporo, 5 lutego 2005. Kilkukrotnie zajmował miejsca na podium w Pucharze Kontynentalnym, zarówno na igielicie, jak i na śniegu.

Na Igrzyskach wystąpił dwukrotnie - w roku 2010, jak i w Soczi w 2014. Jego rezultaty nie były najgorsze, za każdym razem kończył zawody w drugiej serii, indywidualnie, a także drużynowo. Na Mistrzostwach Świata również wystąpił dwa razy, w Saporro oraz Obersdorfie. Zarówno te w Japonii, jak i w Niemczech nie były tak udane dla Czecha jak Igrzyska Olimpijskie. Mistrzostwa Świata w lotach, za każdym razem skutkowały dobrym wynikami poza tymi w Tauplitz, w których zajął 36. miejsce. W pozostałych zajmował kolejno miejsca, 20. w Oberstsorfie 8.  w Planicy oraz 21. w Harrachovie.

Pod względem ostatecznego miejsca w klasyfikacji generalnej, najlepszym był dla niego sezon 2009/2010 - zajął wtedy 23 miejsce. Po tym sezonie było coraz gorzej, w dwóch następnych był nieklasyfikownany. Kolejno w sezonach 2012/2013, 2013/2014 oraz 2015/2016 zajmował 45, 41. i 61. lokaty w klasyfikacji generalnej.

W zawodach najwyżej rangi na igielicie, trzykrotnie zajmował miejsca na podium, za każdym razem było to 3. miejsce. W 2006 w Hakubie, dwa razy zajął tą pozycję, a potem po kilku latach przerwy, w Ałmatach w roku 2013.

Podczas świetnego dla niego sezonu 2009/2010 pobił swój rekord życiowy w czasie zawodów na Letalnicy, skacząc 236 metrów. Jest to rekord Czech w długości lotu narciarskiego. Ciekawostką jest to, iż skakał na nartach firmy Fischer, wiązaniach Win Air i butach Rass. Po słabym sezonie 2015/2016 ogłosił zakończenie kariery.

W styczniu 2020 roku, został zatrudniony jako trener seniorskiej reprezentacji Czech, zastępując na tej posadzie Davida Jiroutka.

Jak dobrze wiemy, skoki narciarskie w Czechach od jakiegoś już czasu przeżywają kryzys. Od lat Czesi nie mają skoczka, który by wygrywał, a chociażby zajmował miejsca na podium. Kadra A w sezonie 2019/2020 składa się z sześciu skoczków, są to Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Filip Sakala, Vojtěch Štursa oraz Tomáš Vančura.

Na chwilę obecną najlepiej spisuje się Roman Koudelka zajmując w klasyfikacji generalnej, na chwilę obecną, 25 miejsce. Natomiast jego koledzy z kadry nie spisują się jednak najlepiej. Wygląda to następująco, Kožíšek punktował trzykrotnie, tak samo jak Polášek. Sakala i Štursa nie punktowali, z resztą tak samo jak Vančura.

Kryzys w czeskich skokach jest ogromny i mimo tego, że Hajek został trenerem niedawno, można stwierdzić, iż jak na razie nic w czeskich skokach temu nie zaradził. Skoczkowie, prócz Romana Koudelki, są kompletnie bez formy. Bez tego nie zbudują drużyny, co jest podstawą do tego, aby czeskie skoki ruszyły z miejsca. Kryzys jest ogromny i jeżeli dalej tak będzie, to z czasem zabraknie czeskich skoczków na arenie międzynarodowej. Miejmy nadzieję, że zaczną oni skakać lepiej i wybrną z kryzysu, w którym aktualnie trwają.

Do końca sezonu pozostało jeszcze 10 konkursów w tym turniej Raw Air i Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, gdzie miejmy nadzieję, Czesi dadzą z siebie wszystko i pokażą swoje umiejętności.

Trenerowi Antoninowi Hajkowi życzymy wielu sukcesów ze swoimi skoczkami, cierpliwości i wytrwałości w pracy w Czeskim Związku Narciarskim. 

Źródło: Informacja własna
Fotografia: Sabine Link

INNE ARTYKUŁY W TEJ KATEGORII

strefa komunikacji

Newsletter

NEWSletter portalu SkokiExpress.pl to codzienne informacje związane ze skokami narciarskim, które wysyłamy na Państwa adres e-mail! W naszym NEWSletterze znajdą Państwo m.in. zapowiedzi i podsumowania konkursów, wyniki, ciekawostki i wiele innych.

Facebook

-->