fbtw
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Karl Geiger

Karl Geiger, niemiecki skoczek narciarski, obchodzi dzisiaj 27. urodziny! Dla Karla Geigera sezon 2019/2020 jest najlepszym w karierze. Zajmuje obecnie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, najwyższe w swojej dotychczasowej karierze.

Karl Geiger urodził się 11 lutego 1993 r. w Oberstdorfie w Niemczech. Jest zawodnikiem klubu SC 1906 Oberstdorf. Karl Geiger w 2005 roku na nieoficjalnych mistrzostwach świata dzieci w Garmisch-Partenkirchen zajął 3. miejsce w roczniku 1993. Obok niego na podium stanęli Polak Tomasz Byrt i Słoweniec Rok Justin. 23 stycznia 2010 w Lauschy, Geiger zadebiutował w zawodach FIS Cup, a dzień później zdobył swoje pierwsze punkty. Do sezonu 2011/2012 rzadko występował w zawodach na arenie międzynarodowej. W sezonie 2011/2012 po dobrych występach w FIS Cup i Alpen Cup został powołany na zawody Pucharu Kontynentalnego w Kuopio, które rozgrywane były w dniach 10-11 marca 2012 r. Swoje pierwsze punkty w PK zdobył drugiego dnia zawodów, 11 marca, zajmując 14. pozycję. W 2012 r. w Letnim Pucharze Kontynentalnym stawał dwukrotnie na podium. W Rosji w Czajkowskim zajął 3. miejsce, a w niemieckim Klingenthal 2. miejsce. W klasyfikacji Letniego PK zajął wówczas 5. miejsce. W tym samym sezonie letnim zdobył także punkty w Letnim Grand Prix, zajmując 14. pozycję w Klingenthal.

Karl Geiger został powołany przez trenera Wernera Schustera na inaugurację sezonu 2012/2013 Pucharu Świata w Lillehammer. 24 listopada 2012 r. w pierwszym konkursie w Lillehammer zajął 21. miejsce i zdobył swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata. 9 grudnia 2012 r. w Krasnej Polanie na próbie przedolimpijskiej zajął 6. miejsce, co było jego najlepszym osiągnięciem w sezonie 2012/2013 w PŚ. W 2013 r. wystąpił na Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym w Libercu. Indywidualnie był siódmy, a w konkursie drużynowym zdobył brązowy medal.

Karl Geiger pierwszy raz na podium PŚ stanął 21 lutego 2016 r. w Lahti. Zawody odbywały się wówczas na skoczni normalnej. Zajął wtedy 2. miejsce. Zawody w Lahti wygrał Austriak Michael Hayböck, a na 3. miejscu znalazł się Japończyk Taku Takeuchi. W sezonie 2015/2016 zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. W 2018 r. wystąpił na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Indywidualnie zajął 10. miejsce na skoczni normalnej i 7. miejsce na skoczni dużej. W konkursie drużynowym wraz z Stephanem Leyhe, Richardem Freitagiem i Andreasem Wellingerem, zdobył srebrny medal olimpijski. W 2018 r. zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Swój pierwszy konkurs w Pucharze Świata wygrał 15 grudnia 2018 r. w Engelbergu, wyprzedzając Polaka Piotra Żyłę i Austriaka Daniela Hubera. Zajął 3. miejsce w Willingen Five 2019 za Japończykiem Ryōyū Kobayashim i Polakiem Piotrem Żyłą. Na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2019 r. w Seefeld zdobył indywidualnie na dużej skoczni srebrny medal oraz dwa złote medale w konkursach drużynowych: w zespole męskim wraz z Richardem Freitagiem, Stephanem Leyhe i Markusem Eisenbichlerem oraz w zespole mieszanym wraz z Kathariną Althaus, Juliane Seyfarth i Markusem Eisenbichlerem. W sezonie 2018/2019 zajął 10. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, co jest jego najlepszym osiągnięciem do tej pory.

Obecny sezon jest najlepszym sezonem w karierze Karla Geigera. W tym sezonie Karl Geiger był liderem Pucharu Świata, a obecnie zajmuje drugą pozycję z 1045 punktami, tracąc do Austriaka Stefana Krafta 68 punktów. Karl Geiger w swojej karierze stał na podium PŚ 10 razy, w tym 8 razy w obecnym sezonie. Zawody Pucharu Świata wygrywał czterokrotnie, z czego trzykrotnie w tym sezonie. Wygrywał w tym sezonie w Willingen i dwukrotnie w Predazzo. Cztery razy stał na 2. stopniu podium w Niżnym Tagile, Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen i Bischofshofen, a raz na 3. w Engelbergu. Zajął 3. miejsce w 68. Turnieju Czterech Skoczni za Polakiem Dawidem Kubackim i Norwegiem Mariusem Lindvikiem. Najgorsze miejsce Karla Geigera w tym sezonie to 12. z Titisee-Neustadt.

Sezon 2019/2020 jeszcze się nie skończył. Do końca sezonu pozostało jeszcze 10 konkursów, w tym Raw Air oraz Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich, więc Karl Geiger może poprawić jeszcze swoje osiągnięcia.

W dniu urodzin życzymy Karlowi Geigerowi wielu sukcesów w skokach narciarskich oraz czerpania radości ze skakania.

Źródło: Informacja własna
Fotografia: Angelika Cyrek

INNE ARTYKUŁY W TEJ KATEGORII

strefa komunikacji

Newsletter

NEWSletter portalu SkokiExpress.pl to codzienne informacje związane ze skokami narciarskim, które wysyłamy na Państwa adres e-mail! W naszym NEWSletterze znajdą Państwo m.in. zapowiedzi i podsumowania konkursów, wyniki, ciekawostki i wiele innych.

Facebook

-->