fbtw
test

 

Wiązano z nim wielkie nadzieje i nazywano przyszłością polskiej kombinacji norweskiej. Piotr Kudzia, o którym mowa, tego samego dnia, którego został przedstawiony w młodzieżowej kadrze tej dyscypliny, zdecydował o odejściu od biegów, aby skupić się tylko na skokach.

 

W wieku 17 lat, przeskoczył Wielką Krokiew podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży uzyskując 143,5 metra. Jednak sukcesy na skoczni i zdobyta tam przewaga, nie miały pokrycia podczas biegowej części dwuboju: ,,Nieraz pokazywałem, że mam duży potencjał. Zresztą na skoki nie poświęcałem całej swojej energii, bo musiałem trenować jeszcze biegi narciarskie, a jednak na równi rywalizowałem ze swoimi rówieśnikami na skoczni. Widzę zatem duże szanse w skokach’’ - opowiedział Kudzia w rozmowie z Onet Sport, mówiąc o swojej decyzji. Zawodnik liczy na miejsce w kadrze wybranej dyscypliny, jednak zanim to, czeka go dużo zmian. Zaczynając od wagi, o czym jak sam mówi, dobrze wie: ,,Już powoli zacząłem zrzucać wagę. Nie przeraża mnie to. Poza tym mam wiedzę na temat odżywiania, bo jestem na studiach o tym kierunku, więc jestem świadomy’’. Zapytany o, kończącego w tym roku 20 lat chłopaka, Adam Małysz przyznał: ,,Trudno powiedzieć, jakie są w tej chwili szanse Piotrka w skokach. Na pewno jest duży przeskok, jeżeli chodzi o kombinację i skoki. To na pewno jest utalentowany chłopak i szkoda, że zrezygnował z uprawiania dwuboju, bo był naszą przyszłością. Musimy jednak uszanować jego decyzję i wspierać go w dalszej drodze. Na pewno jednak będzie musiał zaczynać w skokach od zera, bo w tym momencie nie ma mowy o tym, by znalazł się w kadrze w tej dyscyplinie sportu. Będzie musiał zatem trenować w klubie. Oczywiście, jeśli osiągnie odpowiedni poziom, to na pewno otrzyma szansę na występy na arenie międzynarodowej. Jest jeszcze młodym zawodnikiem, więc wciąż jest szansa na to, że może jeszcze coś w skokach osiągnąć. Wszystko w jego rękach i nogach. Na pewno jest bardzo zmotywowany i zawzięty. Życzę mu wszystkiego najlepszego’’.

            Zawodnik z Bystrej uczestniczył wielokrotnie w zawodach Lotos Cup w skokach narciarskich a w wieku 15 lat, zdobył brązowy medal podczas letnich mistrzostw Polski w skokach. ,,Dwa-trzy lata temu w mojej grupie wiekowej lepszy ode mnie był tylko Tomek Pilch. Dlatego wierzę w to, że jeśli przejdę na skoki, to z powodzeniem będę mógł rywalizować w tej dyscyplinie’’ - powiedział Kudzia, dodając: ,,Jestem świadom tego, że ten pierwszy rok będzie takim przejściowym. Doskonale wiem, że w tydzień nie zacznę skakać jak zawodnicy, którzy od lat zajmują się tylko skokami. Trzeba dokonać wielu zmian. Wiem, że to będzie długa droga, ale jestem wytrwały i będę do tego dążył. Chcę jeszcze kiedyś namieszać w skokach’’.

                Można by pomyśleć, iż na taką decyzję trochę późno, sportowiec wyjaśnia jednak: ,,[…]kocham kombinację norweską. Dla mnie to jest wspaniały sport i dlatego wiązałem z nią przyszłość. Przejście do skoków jest dla mnie trudną decyzją, bo uwielbiam też biegać i wiem, że mam do tego predyspozycje, ale postanowiłem zaryzykować’’. Piotr ma możliwość zacząć swoje występy w klubie AZS AWF Katowice, zanim dostanie się do kadr skokowych: ,,To jest plan B. Wiem, że kluby oferują pomoc finansową dla zawodników, która obejmuje opłaty za wyjazdy na zgrupowania, czy sprzęt. Na szczęście w Beskidach mamy dobrych trenerów, więc nie byłoby z tym problemu’’. Małysz dodał, iż pomimo utrudnień, wierzy w możliwości młodego zawodnika: ,,Piotrek musi dać sobie czas, bo może być tak, że po przejściu do skoków będzie na początku bardzo rozczarowany. Dostanie niższe rozbiegi i inny trening. To nie będzie takie proste. Na pewno jego przewagą jest to, że startował w kombinacji. Będzie mu zatem łatwiej przejść na sam trening skokowy, w którym są mniejsze obciążenia niż w kombinacji. Do tej pory nie miał wystarczającej regeneracji, bo musiał jeszcze trenować biegi, a to jest podstawa w skokach. Jeśli dobrze to wszystko rozegra i będzie dobrze prowadzony, to ma duże szanse’’.

Źródło: Onet Sport
Fotografia: Zbiory własne

INNE ARTYKUŁY W TEJ KATEGORII

strefa komunikacji

Newsletter

NEWSletter portalu SkokiEXRESS.pl to zbiór najważniejszych informacji z danego dnia, które wysyłamy do Państwa na pocztę e-mail. Zachęcamy do zarejestrowania swojego adresu e-mail, aby otrzymywać powiadomienia.

Facebook