fbtw
Test

Wybuch pandemii koronawirusa pod koniec sezonu zimowego 2019/2020, uniemożliwił jego dokończenie. ,,W sumie około 20 procent zawodów Pucharu Świata FIS zostało odwołanych w wyniku wybuchu pandemii Covid-19. Łącznie uzbierało się ich 38. Najwięcej – siedem – w narciarstwie alpejskim kobiet, a po sześć w biegach narciarskich, skokach i z udziałem alpejczyków’’ – podała Sarah Lewis, sekretarz generalna FIS.

reklama artykul

Z innych powodów, takich jak pogoda, odwołano kolejnych 23 zawodów. Brytyjka powiedziała, iż w związku z odwołaniem imprez, ich organizatorzy, są zwolnieni ze standardowych opłat. Wszystko po to, aby wesprzeć krajowe związki.

Harmonogram wydarzeń w poszczególnych dyscyplinach, był gotowy już od dłuższego czasu. Jednak sytuacja, w której globalnie się znaleźliśmy, wymaga wprowadzenia paru zmian. Przez niewiadome, które się pojawiły, przygotowano też opcje rezerwowe: ,,Kalendarz Mistrzostw Świata pod egidą FIS w zbliżającym się sezonie zostały przyjęte i zaakceptowane już w listopadzie 2019, ale zdajemy sobie sprawę, jak wiele od tamtego czasu się zmieniło. Stąd możliwe są pewne modyfikacje. Szczegóły kalendarzy poszczególnych dyscyplin zostaną omówione przez odpowiednie komisje techniczne do końca maja. W każdym sporcie przygotowany zostanie również plan B jako alternatywa na wypadek zmiany sytuacji zdrowotnej w danym kraju’’. Opublikowano już np. kalendarz LGP w skokach narciarskich: ,,Teraz poszczególne organizacje krajowe muszą ustosunkować się do tych propozycji. Ich stanowisko w sprawie ewentualnego odwołania imprezy musi być znane co najmniej na 30 dni przed jej rozpoczęciem, aby uniknąć dodatkowych kosztów, takich jak m.in. opłat związanych z dojazdem sportowców’’ – kontynuowała Lewis.

Kolejnym planowanym wydarzeniem, które musiało zostać przeniesione, jest majowy kongres wyborczy FIS-u, w związku z wyłonieniem nowego sternika światowego narciarstwa. Gian Franco Kasper, pełniący tę funkcję od 1998 roku, odda ją jednemu z kandydatów, których narodowe federacje muszą zgłosić na 30 dni przed spotkaniem. ,,Zamierzamy zorganizować go jesienią. O miejscu i terminie zadecyduje Komitet Wykonawczy FIS w Zurychu na przełomie września i października’’ – wytłumaczyła kobieta w odpowiedzi na domysły w tej sprawie. Już poznanymi, potencjalnymi zastępcami są np.: Szwajcar Urs Lehmann czy Szwed Johan Eliasch. ,,Moja kandydatura nie została dotychczas zgłoszona, więc póki co nie ma tematu’’ – odpowiedziała Lewis na pytanie dotyczące jej osoby na tym stanowisku.

Źródło: sport.tvp.pl
Fotografia: Zbiory własne

INNE ARTYKUŁY W TEJ KATEGORII

strefa komunikacji

Newsletter

NEWSletter portalu SkokiEXRESS.pl to zbiór najważniejszych informacji z danego dnia, które wysyłamy do Państwa na pocztę e-mail. Zachęcamy do zarejestrowania swojego adresu e-mail, aby otrzymywać powiadomienia.

Facebook