fbtw

Piotr Żyła zwyciężył w sobotnim konkursie indywidualnym Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, które są rozgrywane w niemieckim Oberstdorfie. Dla tego skoczka jest to pierwszy triumf w MŚ. Poza podium znalazł się główny faworyt do triumfu - Halvor Egner Granerud.

Reprezentant Polski - Piotr Żyła - w próbach konkursowych dwukrotnie przekraczał setny metr. W pierwszej rundzie uzyskał 105m, a w finale wylądował na 102,5 metrze. Pozwoliło to Polakowi uzyskać notę łączną 268,8pkt. O 3,6pkt podopieczny Michala Dolezala wyprzedził przedstawiciela gospodarzy - Karla Geigera, a na najniższym stopniu podium stanął Słoweniec - Anze Lanisek.

Przed sobotnimi zawodami, jako jednego z głównych faworytów do wygranej wymieniało się Norwega - Halvora Egnera Graneruda, będącego liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Skok z pierwszej rundy na 99 metrów uplasował norweskiego skoczka na 16. pozycji. W drugiej serii Norweg uzyskał lepszą odległość, bowiem 101 metrów, ale ostatecznie pozwoliło to przesunąć się na 4. miejsce. Do podium zabrakło niewiele, gdyż zaledwie 1,8pkt.

Poza Piotrem Żyłą, w finale oglądaliśmy jeszcze trzech innych Polaków. Na uwagę zasługuje dobry występ Dawida Kubackiego, który zajął 5. lokatę. Na 22. miejscu rywalizację zakończył Kamil Stoch, a 30-ty był Andrzej Stękała.

Kolejne emocje w Oberstdorfie zaplanowane są na dzisiaj. O godzinie 17:00 odbędzie się konkurs drużyn mieszanych, w którym weźmie udział również polska ekipa.

Źródło: Informacja własna
Fotografia: Sabine Link