fbtw

Stefan Kraft został w piątek Mistrzem Świata w skokach narciarskich. Austriak zwyciężył na obiekcie w Oberstdorfie. Najwyżej sklasyfikowany z Polaków - Piotr Żyła - zajął 4. miejsce, tuż za podium. W finale oglądaliśmy czterech Polaków.

Kraft miał wiele pecha w sezonie 2020/2021. Z kilku konkursów musiał zrezygnować z uwagi na zakażenie koronawirusem w austriackiej ekipie. Udało się jednak przygotować emu zawodnikowi formę pod kątem głównej imprezy, czyli MŚ w Oberstdorfie. Już w pierwszej rundzie pokazał klasę, uzyskując 132,5m. W finale poleciał na 134 metry i o 4,4pkt wyprzedził drugiego w zmaganiach - Roberta Johanssona z Norwegii. Podium uzupełnił przedstawiciel gospodarzy - Karl Geiger, który do triumfatora stracił 9,1pkt.

Za przysłowiowym "pudłem" sklasyfikowano najlepszego z Polaków - Piotra Żyłę, który mógł cieszyć się ze złota na mniejszym obiekcie przed kilkoma dniami. Nieco słabiej spisali się inni Polacy: Dawid Kubacki (15. miejsce), Kamil Stoch (19. miejsce) oraz Andrzej Stękała (21. miejsce).

O sporym pechu może mówić Markus Eisenbichler. W pierwszej rundzie skoczył zaledwie 122,5m, ale w finale poleciał na 134 metry. Nie ustał jednak tej drugiej próby i wpłynęło to na otrzymanie znacznie niższych not od sędziów. Ostatecznie Niemiec uplasował się na 17. pozycji. Upadek, ale w pierwszej serii zaliczył Japończyk - Ryoyu Kobayashi. 171,5m w przypadku zawodnika z Azji pozwoliło jedynie na zajęcie 34. lokaty i nie dało awansu do finału. Zdyskwalifikowany po swoim skoku został Słoweniec - Bor Pavlovcic.

Szczęśliwy po wczorajszych zmaganiach mógł być Ukrainiec - Vitaliy Kalinichenko, który wystartował w drugiej rundzie i został sklasyfikowany na 29. miejscu. Jest to sukces w karierze tego zawodnika i dobry prognostyk na przyszłość w kontekście rozwoju ukraińskich skoków narciarskich.

Kolejne zawody zaplanowano na dzisiaj. Zawodnicy wezmą udział w rywalizacji drużynowej, której początek zaplanowano na godzinę 17:00, a zostanie ona poprzedzona serią próbną.

Źródło: Informacja własna
Fotografia: Sabine Link