fbtw

Aktualnie fioletowy kask z napisem Milka kojarzy nam się z Andreasem Wellingerem, chociaż teraz ma on innego sponsora, ale czy pamiętamy wybitnego Martina Schmitta?

Martin pierwszy raz narty włożył już w wieku trzech lat, jednak przez jakiś czas to jego brat, Thorsten, był bardziej zainteresowany skokami narciarskimi. Throsten brał udział w zawodach skoków, a jego brat jeździł mu kibicować. Pewnego razu jeden z zawodników się rozchorował, a ktoś mógł wystartować i tak wpadło na Martina który ostatecznie zajął drugie miejsce.

Potem Martin systematycznie brał udział w zawodach, a w Pucharze Świata zapunktował już w pierwszym konkursie - Innsbruck 01.04.1997r. - w których wziął udział, następnie zdobył brązowy medal w drużynowych Mistrzostwach Świata w Trondheim. Rok później na Igrzyskach Olimpijskich w Nagano wywalczył z drużyną srebrny krążek.

Sezon 1998/1999 był jednym z najlepszych w jego wykonaniu. Kryszałowa Kula, złoto w drużynie i indywidualnie na Mistrzostwach w Świata w Ramsau, wiele wygranych w Pucharze Świata, a to jeszcze nie był koniec jego dominacji. Schmitt zwyciężył również w klasyfikacji generalnej w kolejnym sezonie, nie miał on sobie równych, wygrywając konkurs po konkursie. Był on uwielbiany przez fanów, jednak kibice zaczęli zwracać też uwagę na debiutującego Adama Małysza, w końcu wtedy rozpoczęła się Małyszomania.

Do końca 2002 r. wygrał jeszcze kilka konkursów m.in. w Finlandii i Oberstdorfie, zdobył złoto oraz srebro w konkursach indywidualnych i drużynowych Mistrzostw Świata w Lahti, srebrny medal Mistrzostw Świata w Lotach w Harrachovie oraz wygrał zmagania drużynowe na Igrzyskach w Salt Lake City. Następnie spotkał na swojej drodze nieoczekiwany spadek formy, po nim niestety nie stanął już na szczycie, chociaż w sezonie 2008/9 zajął szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.

Każdy fan skoków go zna, a niektórzy z pewnością pamiętają jego intensywny okres dominacji na skoczniach świata, zaciętą rywalizację z Małyszem oraz charakterystyczny kask Milki.

Źródło: fis-ski.com
Fotografia: Zbiory własne